Мартеницата – червено-бялата нишка, която ни свързва (видео)
Време за четене: 1 минута
Мартеницата е нещо, което се прави с ръце, дарява се и носи смисъл за двамата. Тази нишка (буквално и преносно) беше в основата на работилницата, която организирахме в център Пристан.
Около масите се наредиха деца от ЦНСТ “Детелина”, младежи от Преходно жилище – Горна баня, социални работници, ментори и доброволци. Различни хора, различни истории, но за няколко часа всички бяха заети с едно и също – да навиват прежда, да редят мъниста, да завържат възел.
Работилницата водеше дизайнерът със сръчни ръце и златно сърце – Светла Захариева. С търпение и вещина тя показваше на малчуганите как от прости материали се ражда нещо, което ще се закичи на ръката с пожелание. Но Светла донесе и нещо повече от техника. Докато ножичките тракаха и пръстите се учеха, тя разказа за древната традиция. За Баба Марта, която според легендата се усмихва и сърди едновременно. За червеното и бялото като символи на живота и чистотата, за мартеницата като обичай, който се предава от генерация на генерация и България е подарила на света.
Тези моменти в центъра не са само забавление за децата и младежите, растящи без родители. Споделеното създаване на нещо с ръцете, общуването с хора, дошли специално заради тях, носи усещане, което трудно се описва с думи. Може би най-точно го е уловила Рут-Констанс (нов член на екипа), за която това събитие беше едно от първите преживявания с нашите деца:
„Благодарна съм, че Бог ме свърза с „Програма Генерация“. Да бъда част от процеса, да виждам от първо лице как любовта става действие – това е привилегия.“
За да усетите радостта и взаимността от това преживяване, гледайте видеото:
Благодарим на Светла Захариева и на всеки, който сплете мартеничка с децата в този ден!